У зв'язку із намірами чинної влади реформувати "земельні відносини"
Громадська організація "ДУМАЙ.ТЕ" пропонує усім мешканцям Тернопільщини
скористатись та реалізувати своє право на безоплатну земельну ділянку.

ст.121 Земельного кодексу України визначає, право на безоплатне отримання земельних ділянок не більше:
0,10 га - для будівництва у місті;
0,15 га - для будівництва у селищі;
0,25 га - для будівництва у селі;
0,12 га - для ведення садівництва;
0,10 га - для будівництва дачі;
0,01 га - для будівництва гаражу;
2,00 га - для ведення селянського господарства.

Покрокова інструкція:
Крок 1) Знаходимо вільну земельну ділянку;
Крок 2) Пишемо та подаємо заяву;
Крок 3) Реагуємо якщо відповідь не отримали;
Крок 4) Реагуємо якщо отримали відмову;
Крок 5) Звертаємось до землевпорядників;
Крок 6) Затверджуємо проект землеустрою;
Крок 7) Реєструємо земельну ділянку;
Крок 8) Відповідально користуємось наданими ресурсами.

"ГАРЯЧА ЛІНІЯ ДОПОМОГИ" реалізуй своє право:
(097) 911 55 99
(діє на всій території Тернопільської області)

Крок перший: шукаємо вільну земельну ділянку

Заходимо на публічну кадастрову карту та обираємо в конкретному населеному пункті, чи за його межами, вільну земельну ділянку. Натиснувши на вибрану земельну ділянку Ви отримаєте інформацію хто є власником або користувачем земельної ділянки (Вас цікавлять незадіяні ніким землі). Інший варіант першого кроку попередньо зробити інформаційний запит до відповідного органу (сільської, міської ради, райдержадміністрації тощо) стосовно наявних вільних ділянок і обирати для себе ділянку із числа запропонованих.

Коментар – часто люди просто звертаються з заявою і пишуть: «Я знаю, що маю право, дайте мені вільну землю, яка у вас є». Якщо людина не вказала в заяві конкретну ділянку, то в 99% випадків отримає відповідь, що вільної землі в нас немає. Або: у нас немає інформації, яка земля вільна, а яка ні. Якщо ми прямо вказали в заяві ділянку, яка вас цікавить, то в державного органу вже дуже невеликі можливості для законної відмови. Вам повинні надати відповідь тільки щодо конкретної ділянки.

Крок другий: пишемо та подаємо заяву

Стаття 118 Земельного кодексу України повністю описує процедуру отримання земельної ділянки у власність. Зокрема, першим кроком у цій справі є подання до відповідного органу (сільської, міської ради, райдержадміністрації тощо) заяви.

У клопотанні (заяві) зазначаються:
- цільове призначення земельної ділянки;
- її орієнтовні розміри (відповідно від цільового призначення)
- до клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки.

Увага! Забороняється вимагати додаткові матеріали та документи на цьому етапі, не передбачені статтею 118 Земельного кодексу України.

Коментар – ніде в законодавстві нема пояснення, що таке графічні матеріали. Але це не проблема, навпаки це дає широкі ворота, широку дорогу для громадян. Тому жоден орган не може сказати, що у вас не правильно складені графічні матеріали, тому що до них немає ніяких вимог. Графічний матеріал — це будь-який малюнок, з якого зрозуміло, де знаходиться ваша земельна ділянка. Для того, щоб в органах, куди ви звертаєтесь прийняли рішення про те, чи дати вам дозвіл для початку процедури приватизації чи не дати, мають розуміти, про яку ділянку йде мова. Тому потрібно докласти будь-яку схему, з якої буде зрозуміло, про яку ділянку ви просите.

Зразок графічних матеріалів, що додаються до заяви:

>Зразок графічних матеріалів

>Зразок графічних матеріалів

Увага! Крім графічних матеріалів варто додати копію паспорта громадянина України. Хоча в самому законі і не зазначається про те, що потрібна копія паспорта, але це випливає з того, що право на безкоштовне отримання земельної ділянки належить громадянам України, а єдиний документ, який підтверджує українське громадянство, — це паспорт.

Ось орієнтовний зразок такої заяви:


Розбираємося далі - цю заяву можна надіслати поштою цінним листом з описом та повідомленням про отримання, або ж занести два примірники (другий Ви повинні зберігати у себе вдома як доказ такого звернення) і подати самостійно до відповідного органу влади, отримавши на другому (своєму) примірнику відмітку про отримання відповідним органом Вашої заяви у вигляді штампу на якому вказана назва органу влади, посада, прізвище ім’я по батькові та підпис особи, що прийняла Вашу заяву.

Зразок відмітки про отримання заяви:

>Зразок відмітки про отримання заяви

Увага! дуже важливий власне цей штамп: оскільки саме від дати подання (при поштовій пересилці — дата повідомлення про отримання) відраховується 30 днів, протягом яких орган влади має надати згоду, або обґрунтовану відмову.

Крок третій: що робити, якщо відповіді не отримали ?

Згідно із статтею 118 Земельного кодексу України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування розглядає заяву у місячний строк (30 днів) і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або ігнорує таке звернення.

Коментар - Якщо ж впродовж 30-денного терміну ви не отримали жодної відповіді, вступає в силу принцип «МОВЧАЗНОЇ ЗГОДИ». Зокрема, у статті 118 Земельного кодексу України йдеться, у разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання орган не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою або мотивовану відмову у його наданні, то зацікавлена особа у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє орган місцевого самоврядування.

Увага! до письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Крок четвертий: що робити, якщо отримали відмову ?

Згідно із статтею 118 Земельного кодексу України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування розглядає клопотання у місячний строк (30 днів) і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об’єкта вимогам:
- законів
- прийнятих відповідно до законів нормативно-правових актів,
- генеральних планів населених пунктів
- іншої містобудівної документації,
- схем землеустрою
- техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель
- проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Коментар — сенс цієї норми в тому, що ви можете приватизувати тільки вільну ділянку. Але якщо в органах місцевого самоврядування є якийсь документ про те, що він збирається якось використовувати цю землю: є плани там щось будувати, вести там якусь діяльність, то він вам може законно відмовити.

Увага! у разі отримання відмови варто поцікавитись, звернутись із запитом про надання публічної інформації щодо цієї конкретної земельної ділянки, яка, можливо, вже перебуває на стадії реєстрації іншою особою або інше.

Якщо обрана ділянка виявиться зайнятою, варто розпочати таку ж процедуру щодо іншої земельної ділянки, яка на публічній кадастровій карті — вільна.

Коментар — ми цим додатковим запитом про надання публічної інформації просимо, щоб нам надали той документ, який є підставою для відмови. Це можуть бути різні документи (нас цікавитимуть деталі для можливого оскарження тобто кому, коли і за яких обставин була видана земельна ділянка на яку претендували Ви).

Крок п’ятий: звертаємось до землевпорядників

Отримавши згоду від органів місцевого самоврядування, або «мовчазну згоду», приступаємо до розробки проекту землеустрою. Заключивши договір із землевпорядником, чи землевпорядною організацією, в якому варто обов’язково передбачити вартість послуг та строки виконання робіт. Результатом роботи землевпорядника має стати проект землеустрою.

Коментар – згідно із статтею 186 Земельного кодексу, проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності підлягає обов’язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що здійснює реалізацію державної політики у сфері земельних відносин. Тут є два варіанти: або ви самостійно берете цей проект землеустрою та віддаєте на погодження в управління Держгеокадастру, або це здійснює сам землевпорядник, про що ви можете домовитись на етапі укладання договору.

Увага! коли проект землеустрою погоджує безпосередньо землевпорядник, це кращий варіант, правда може трохи дорожче коштувати. Адже на цьому етапі виникає багато непорозумінь або неточностей, і в таких випадках в більшості випадків неправий землевпорядник. Він повинен виконати всі вимоги, які встановлює Держгеокадастр.

Крок шостий: затвердження проекту землеустрою в органі місцевого самоврядування

Після узгодження проекту землеустрою з Держгеокадастром, узгоджений проект землеустрою потрібно передати до органів місцевого самоврядування із супроводжуючим листом, в якому вказати, що подається оригінал проекту землеустрою з проханням його затвердити. Суть цього затвердження полягає в тому, щоб орган, який передає земельну ділянку, переконався, що заява подавалась на цю земельну ділянку, проект і узгодження зроблені теж на цю ділянку. Міська рада не може зробити зауважень до затвердженого Держгеокадастром проекту, оскільки не є спеціалістом в землевпорядкуванні.

Коментар – згідно із статтею 118 Земельного кодексу, орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність. Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені у суді.

Крок сьомий: реєструємо земельну ділянку у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно

Для того, аби зареєструвати ділянку в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно варто звернутись до нотаріуса та подати такі документи:
- копія паспорту та ідентифікаційного номеру;
- квитанція про сплату адміністративного збору;
- рішення органу про передачу земельної ділянки;
- витяг з Державного земельного кадастру.

Коментар – витяг з Державного земельного кадастру можна отримати самостійно. Для цього потрібно зареєструватись на сайті у свій обліковий запис, знайти свою ділянку, натиснути на неї курсором та обрати пункт «Замовити Витяг про земельну ділянку», далі з’являється електронна форма заяви, яку необхідно заповнити.

Крок восьмий: відповідально користуємось наданими ресурсами

Все, що тебе оточує, милує зір, слух, дотик – це спільне багатство, його треба залишити чистим і не ушкодженим, щоб радувало всіх а не когось одного!